Kremacja

Kremacja to starożytna praktyka. Ten sposób pochówku był najbardziej rozpowszechniony w czasach Etrusków i Rzymian. Natomiast chrześcijaństwo otwarcie sprzeciwiało się kremacji przez długi czas. Dopiero w roku 1963 r., po Soborze Watykańskim II, Kościół zaakceptował ją jako alternatywę dla tradycyjnego pochówku, co – także w Polsce – potwierdzone zostało w październiku 2016 roku instrukcją Kongregacji Nauki Wiary „Ad resurgendum cum Christo”. Według tego dokumentu warunkiem akceptacji tej metody pochówku przez Kościół jest, aby wybór kremacji nie był podyktowany wolą «odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła» („Ad resurgendum cum Christo” n.1)

Warto pamiętać, że wybór pogrzebu z uprzednią kremacją wymaga – podobnie, jak tradycyjny pochówek – odpowiedniego przygotowania: zarówno w kwestiach formalnych, jak i realizacji poszczególnych etapów ceremonii żałobnych. Nie chodzi jedynie o przygotowanie ciała Zmarłego, które podlega odpowiednim zabiegom kosmetycznym, ale także o kwestie obrzędowe. Także bowiem większość obrzędów w czasie pogrzebu z urną jest podobnych do tych, które są znane z ceremonii, podczas których do ziemi zostaje złożone ciało Zmarłego w urnie.

Pracownicy Zakładu Pogrzebowego WOŹNICA, opierając się na doświadczeniu oraz wiedzy, są zawsze gotowi, aby udzielić Państwu dokładnych informacji, wyjaśnić wątpliwości oraz pomóc w rozwiązaniu ewentualnych problemów, które mogą się pojawić.

Posiadamy też niezbędne akcesoria pogrzebowe – w tym trumny kremacyjne oraz urny. W razie potrzeby postaramy się jak najlepiej doradzić w ich wyborze.

Powierzając trosce Zakładu Pogrzebowego WOŹNICA przygotowanie uroczystości pogrzebowych, które poprzedza kremacja, zyskują Państwo gwarancję, że zostaną one zorganizowane w sposób sprawny, a jednocześnie możliwie najbardziej perfekcyjny.